Фудбалска репрезентација на Јапонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јапонија
КонфедерацијаАФК (Азија)
СелекторАкира Нишино
КапитенМакото Хасебе
Домашни бои
Гостински бои

Фудбалска репрезентација на Јапонија е национална фудбалска репрезентација која ја претставува Јапонија на меѓународни натпреварувања. Јапонија е една од најуспешните национални селекции во Азија, четири пати го освоила Азискиот куп и се квалификувала на последните шест Светски фудбалски првенства . Најдобар стрелец за оваа репрезентација е Кунишиге Камамото. Капитен,а воедно и еден од најквалитетните играчи на оваа селекција е Маја Јошида. Моментално се наоѓаат на 26 место.

Резултати на репрезентацијата[уреди | уреди извор]

Светски првенства[уреди | уреди извор]

Година Коло
 Уругвај 1930. Не учествувала
1934. година
 Франција 1938. Се повлекла
1950. година во Бразил Суспендирана
1954. до 1994. Не се квалификувала
 Франција 1998. Групна фаза
Во Јапонија и Кореја 2002. Осмина финале
2006. во Германија Групна фаза
Во ЈАР 2010. Осмина финале
 Бразил 2014. Групна фаза
 Русија 2018. Осмина финале
Вкупно 6/21

Играчи[уреди | уреди извор]

Име Датум на раѓање Број на настапи Број на голови
Голмани
Еиџу Кавашима 20. март 1983. 88 0
Масаки Хигашигучи 12. мај 1986. 5 0
Косуке Накамура 27. февруари 1995. 4 0
Одбранбени фудбалери
Наомичи Уеда 24. октомври1994. 4 0
Ген Шоџи 11. декември1992. 15 1
Јуто Нагатомо 12. септември 1986. 109 3
Ватару Ендо 9. февруари 1993. 12 0
Хироки Сакаи 12. април 1990. 47 0
Томоаки Макино 11. мај 1987. 33 4
Готоку Сакај 14. март 1991. 42 0
Маја Јошида 24. август 1988. 86 10
Фудбалери на средината на теренот
Кеисуке Хонда 13. јуни 1986. 98 37
Гаку Шибасаки 28. мај 1992. 22 3
Генки Харагучи 9. мај 1991. 36 7
Шинџи Кагава 17. март 1989. 95 31
Такаши Усами 6. мај 1992. 26 3
Такаши Инуј 2. јуни 1988. 31 6
Хотару Јамагучи 6. октомври 1990. 45 2
Макото Хасебе 18. јануари 1984. 114 2
Ријота Ошима 26. јануари 1993. 5 0
Напаѓачи
Шинџи Оказаки 16. април 1986. 116 50
Јошинори Муто 15. јули 1992. 25 2
Јуја Осако 18. мај 1990. 33 8

Натпревари во 2010 година[уреди | уреди извор]

Датум Противник Резултат Голови Локација
6. јануари 2010.  Јемен Победа 3–2  Јемен Али Мухезен стадион, Сана, Јемен
2. февруари 2010.  Венецуела Нерешено 0–0  Јапонија Оита стадион, Оита, Јапонија
6. февруари 2010.  Кина Нерешено 0–0  Јапонија Токио стадион, Токио, Јапонија
11. февруари 2010.  Хонгконг Победа 3–0  Јапонија Олимпијски стадион, Токио, Јапонија
14. Февруари 2010.  Јужна Кореја Пораз 1–3  Јапонија Олимпијски стадион, Токио, Јапонија
3. март 2010.  Бахреин Победа 2–0  Јапонија Тојота стадион, Тојота, Јапонија
7. април 2010  Србија Пораз 0–3  Јапонија Нагаи, Осака, Јапонија
24. мај 2010.  Јужна Кореја Пораз 0–2  Јапонија Саитама стадион 2002, Саитама, Јапонија
30. мај 2010.  Англија Пораз 1–2  Австрија УПЦ-арена, Грац, Австрија
4. јуни 2010.  Брег на Слоновата Коска Пораз 0–2  Швајцарија Турбилион стадион, Сион, Швајцарија
14. јуни 2010.  Камерун Победа 1–0  Јужна Африка Стадион Фри стејт, Блумфонтејн, Јужноафричка Република
19. јуни 2010.  Холандија Пораз 0–1  Јужна Африка Стадион Мозес Мабида, Дурбан, Јужноафричка Република
24. јуни 2010.  Данска Победа 3–1  Јужна Африка Краљевски стадион Бафокенг, Рустенбург, Јужноафричка Република
29. јуни 2010.  Парагвај Нерешено 0–0  Јужна Африка Стадион Лофтус Версфелд, Преторија, Јужноафричка Република
4. септември 2010.  Парагвај Победа 1–0  Јапонија Интернационални стадион Јокохама, Јапонија
7. септември 2010  Гватемала  Јапонија Нагаи, Осака, Јапонија
8. октомври 2010.  Аргентина  Јапонија Саитама стадион 2002, Саитама, Јапонија
12. октомври 2010.  Јужна Кореја  Јужна Кореја Стадион за светското првенство, Сеул, Јужна Кореја

Надворешни врски[уреди | уреди извор]