Кунишиге Камамото

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јапонија Кунишиге Камамото
Kunishige Kamamoto IMG 3322 20140110.JPG
Лични податоци
Роден на 15 април 1944 (1944-04-15) (78 г.)
Роден во Јапонија
Позиција Напад
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1967–1984 Yanmar Diesel
Репрезентација
1964–1977 Јапонија Јапонија 76 (75)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Кунишиге Камамото (роден 15 април 1944) — јапонски фудбалер.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Кунишиге Камамото бил член на јапонската репрезентација на Летните олимписки игри 1964 и 1968.

Статистика[уреди | уреди извор]

Јапонија Јапонија
Сезона Настапи Голови
1964 2 1
1965 3 3
1966 7 6
1967 5 11
1968 4 7
1969 0 0
1970 6 3
1971 6 8
1972 8 15
1973 3 2
1974 5 5
1975 7 5
1976 16 9
1977 4 0
Вкупно 76 75

Надворешни врски[уреди | уреди извор]