15 април

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< април >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

15 април е 105-иот ден во годината според григоријанскиот календар (106-и во престапна година). Остануваат 260 денови до крајот на годината.

Настани:

1912  По сударот во санта мраз нешто пред полноќ предходниот ден, потона прекуатланскиот брод Титаник. 1517 лица го загубија животот.
1923  Инсулинот станува општо достапен за болните од шеќерна болест.
1955  Во државата Илиноис во САД е отворен првиот ресторан „Мекдоналдс“.
1992  Во касарните во Скопје, Битола, Штип и Охрид пристигнаа првите регрути од регуларниот состав на Армијата на Република Македонија.
1994  Потпишан е општиот договор за трговија и царински тарифи ГАТТ.

Родени:

1452  Леонардо да Винчи — италијански ренесансен уметник, градител и научник.
1489  Мимар Синан — отомански царски архитект.
1707  Леонард Ојлер — швајцарски математичар и физичар.
1878  Роберт Валзер — швајцарски писател.
1911  Љубомир Белогаски — македонски сликар и член на МАНУ.
1987  Филипкрал на Белгија.
1987  Гатис Смукулис — латвиски велосипедист.

Починале:

1446  Филипо Брунелески — прочуен италијански архитект, основоположник на ренесансната архитектура.
1764  Мадам де Помпадур — љубовница на Луј XV.
1765  Михаил Василевич Ломоносов — руски научник, писател, академик и енциклопедист со светски глас.
1865  Абрахам Линколн — шеснаесеттиот претседател на САД.
1980  Ванчо Николески — истакнат македонски писател.
1980  Жан Пол Сартр — француски филозоф и писател.
1992  Александар Матковски — прв доктор на историски науки од Македонија и прв историчар ориенталист.
1997  Иван Пухан — еден од основачите на Правниот факултет во Скопје.
2000  Јонче Христовски — знаменит пејач, композитор и текстописец на народна музика.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември