Инсулин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
INS
Достапни структури
PDBOrtholog search: PDBe RCSB
Идентификатори
СинонимиINS, IDDM, IDDM1, IDDM2, ILPR, IRDN, MODY10, insulin
External IDsOMIM: 176730 MGI: 96573 HomoloGene: 173 GeneCards: INS
Локација на генот (кај човек)
Chromosome 11 (human)
Chr.Chromosome 11 (human)[1]
Chromosome 11 (human)
Genomic location for INS
Genomic location for INS
Band11p15.5Start2,159,779 bp[1]
End2,161,341 bp[1]
RNA expression pattern
PBB GE INS 206598 at fs.png
More reference expression data
Orthologs
ВидовиЧовекГлушец
Entrez
Ensembl
UniProt
RefSeq (mRNA)

NM_000207
NM_001185097
NM_001185098
NM_001291897

NM_001185083
NM_001185084
NM_008387

RefSeq (protein)

NP_001172012
NP_001172013
NP_032413

Location (UCSC)Chr 11: 2.16 – 2.16 MbChr 7: 142.68 – 142.74 Mb
PubMed search[3][4]
Википодатоци
View/Edit HumanView/Edit Mouse
Вијала со инсулин

Инсулинот (од латински, insula што значи остров) е хормон кој се секретира од панкреасот, поточно од бета- клетките од лангерхансовите островца. Главната и основна функција на инсулинот е намалување на концентрацијата на глукозата во крвта (хипогликемија). Исто така, инсулинот ја стимулира и синтезата на протеините.


Наводи[уреди | уреди извор]