Тиреотропин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Тиреотропинот (TSH) е стимулирачки хормон кој ја регулира функцијата на тироидната (штитната) жлрзда. Под негово влијание се стимулира синтеза и секреција на тироидните хормони.