Норадреналин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Норепинефрин[1]
Norepinephrine structure with descriptor.svg
Norepinephrine-3d-CPK.png
Назнаки
(l) 51-41-2 (l) X mark.svgН
ATC код C01CA03
ChEBI CHEBI:18357 Yes check.svgОк
ChEMBL ChEMBL1437 Yes check.svgОк
ChemSpider 388394 Yes check.svgОк
DrugBank DB00368 Yes check.svgОк
Jmol-3D слики Слика
KEGG D00076 Yes check.svgОк
PubChem 439260
Својства
Хемиска формула C8H11NO3
Моларна маса 169.18 g mol−1
Густина 1.397±0.06 g/cm^3 (20 °C and 760 Torr)[2]
Точка на топење

L: 216.5–218 °C (decomp.)
D/L: 191 °C (decomp.)

Точка на вриење

442.6±40.0 °C (760 Torr)[2]

Парен притисок 1.30e-8 Torr[2]
Киселост (pKa) 9.57±0.10[2]
 Yes check.svgОк(што е ова?)  (завери)
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Норадреналинот (или норепинефрин) е хормон кој спаѓа во групата на катехоламини. Има слични функции како и адреналинот, со таа разлика што вазоконстрикцијата е појака и се однесува на сите помали крвни садови.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Merck Index, 11th Edition, 6612.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 „51-41-2“. SciFinder. SciFinder. https://scifinder-cas-org.proxy.library.nd.edu:9443/scifinder/view/scifinder/scifinderExplore.jsf. посет. 14 ноември 2011 г.