Тирозин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тирозин
Назнаки
L) 60-18-4 (L) 60-18-4 Н
3Д-модел (Jmol) Слика
PubChem 1153
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Дополнителни податоци
Освен ако не е поинаку укажано, податоците се однесуваат на материјалите во нивната стандардна состојба (25 °C, 100 kPa)
Наводи

Тирозинот (скратено Tyr или Y )е една од 22 аминокиселини кои се вклучени во синтеза на белковините. Кодони се UAC и UAU. Тирозиннот е неесенцијална аминокиселина чие име потекнува од грчкиот збор „Tyri“ што значи сирење. Имено, за првпат тирозинот е откриен во белковината казеин која се наоѓа во сирењето од страна на германскиот хемичар Јустус Фон Либиг во 1846 година.

Метаболизам[уреди | уреди извор]

Catecholamine hormones produced from tyrosine metabolism.