Окситоцин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Окситоцин
Oxytocin with labels.png
OxitocinaCPK3D.png
Клинички податоци
Бременосна
категорија
  • AU: A
Правен статус
  • UK: POM (Prescription only)
  • US: само со рецепт
Начин на
примена
интранасално, интравенозно, интрамускуларно
Фармакокинетички податоци
Биорасположливост nil
Врзување за белковините 30%
Метаболизам hepatic oxytocinases
Полувреме на елиминација 1–6 min
Екскреција ренално
Идентификатори
CAS-број 50-56-6
ATC код H01BB02
PubChem CID: 439302
DrugBank BTD00016
ChemSpider 388434
Хемиски податоци
Формула C43H66N12O12S2
Моларна маса 1007,19 g/mol

Окситоцинот е хормон кој се секретира од неврохипофизата. Тој учествува при породувањето и доењето на новороденчето. При породувањето, окситоцинот предизвикува контракција на мазната мускулатура на матката, со што го потпомага породувањето, додека во периодот на лактација предизвикува контракција на каналите од млечните жлезди, со што се овозможува лесна секреција на млекото.

Окситоцинот претставува прв пептиден хормон кој бил секвенциониран и синтетизиран во лабораторија.[1]


Литература[уреди | уреди извор]

  1. du Vigneaud V, Ressler C, Swan JM, Roberts CW, Katsoyannis PG, Gordon S. The synthesis of an octapeptide amide with the hormonal activity of oxytocin. „J. Am. Chem. Soc.“ том  75 (19): 4879–80. doi:10.1021/ja01115a553. http://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/ja01115a553. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]