Тимулин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тимулин
Назнаки
63958-90-7 Ок
ChemSpider 2342226
3Д-модел (Jmol) Слика
PubChem 3085284
UNII 9H198D04WL Ок
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Дополнителни податоци
 Ок(што е ова?)  (провери)
Освен ако не е поинаку укажано, податоците се однесуваат на материјалите во нивната стандардна состојба (25 °C, 100 kPa)
Наводи

Тимулин е нонапептид кој го создаваат две различни популации на епителни клетки во тимусот, прв пат опишан во 1977.[1] За неговата биолошка активност неопходен е цинк. Неговата пептидна секвенца е H-Pyr-Ala-Lys-Ser-Gln-Gly-Gly-Ser-Asn-OH.

Се смета дека тимулинот е вклучен во диференцијација на T-клетките.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Bach J, Bardenne M, Pleau J, Rosa J (1977). „Biochemical characterisation of a serum thymic factor“. Nature. 266 (5597): 55–7. Bibcode:1977Natur.266...55B. doi:10.1038/266055a0. PMID 300146.