Алдостерон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алдостерон
Назнаки
52-39-1 Ок
ATC код H02AA01
ChEBI CHEBI:27584 Ок
ChEMBL ChEMBL273453 Ок
ChemSpider 5633 Ок
DrugBank DB04630 Ок
2872
3Д-модел (Jmol) Слика
KEGG C01780 Ок
MeSH Aldosterone
PubChem 5839
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Дополнителни податоци
 Ок(што е ова?)  (провери)
Освен ако не е поинаку укажано, податоците се однесуваат на материјалите во нивната стандардна состојба (25 °C, 100 kPa)
Наводи

Алдостеронот е хормон (минералокортикоид) кој се лачи од кората на надбубрежните жлезди[1][2]. Тој учествува во регулацијата на метаболизмот на натриум и калиум, т.е. овозможува повторно враќање на натриумот од примарната урина од бубрезите во крвта, и екскреција на калиумот со урината. Регулацијата на алдостеронската секреција делумно се одвива преку хипоталамус-хипофиза врската. Генерално, регулацијата се спроведува преку ренин- ангиотензин системот.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Jaisser F, Farman N (January 2016). „Emerging Roles of the Mineralocorticoid Receptor in Pathology“. Pharmacological Reviews. 68 (1): 49–75. doi:10.1124/pr.115.011106. PMID 26668301.
  2. Marieb, Elaine Nicpon; Hoehn, Katja (2013). „Chapter 16“. Human anatomy & physiology (9th. изд.). Boston: Pearson. стр. 629, Question 14. OCLC 777127809.