Прејди на содржината

Гонадотропиноослободувачки хормон

Од Википедија — слободната енциклопедија
гонадотропиноослободувачки хормон
Назнаки
АлијасиGnRH-associated peptide 1prolactin release-inhibiting factorprogonadoliberin-1GNRH1gonadotropin-releasing hormone 1luteinizing-releasing hormone
Надворешни назнакиGeneCards: [1]
Ортолози
ВидЧовекГлушец
Entrez
Ensembl
UniProt
RefSeq (mRNA)

н/д

н/д

RefSeq (белков.)

н/д

н/д

Место (UCSC)н/дн/д
Пребарување на PubMedн/дн/д
Википодатоци
Прегл./Уред. човечки

Гонадотропиноослободувачки хормон (или гонадотропен ослободувачки хормон) (GnRH) е ослободувачки хормон за фоликуло-стимулирачкиот хормон и лутеинизирачкиот хормон. Се продуцира од хипоталамусот.

Поврзано

[уреди | уреди извор]