Амилин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
islet amyloid polypeptide
Назнаки
Синонимиinsulinoma amyloid peptideIAPPamylinIslet amyloid polypeptide (diabetes-associated peptide; amylin)DAPdiabetes-associated peptide
External IDsGeneCards: [1]
RNA expression pattern
PBB GE IAPP 207062 at fs.png
More reference expression data
Orthologs
ВидовиЧовекГлушец
Entrez
Ensembl
UniProt
RefSeq (mRNA)

n/a

n/a

RefSeq (protein)

n/a

n/a

Location (UCSC)n/an/a
PubMed searchn/an/a
Википодатоци
View/Edit Human

Амилин е пептиден хормон.[1] Се секретира заедно со инсулинот од панкреасните β-клетки во однос од приближно 100:1 (инсулин:амилин). Амилинот има улога во гликемичната регулација преку забавување на желудочното празнење.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Entrez Gene: IAPP islet amyloid polypeptide“.