Мелатонин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мелатонин
Melatonin2.svg
Melatonin-3d-CPK.png
Клинички податоци
Начин на издавање
  • AU: S4 (само на рецепта)
  • UK: POM (само на рецепт)
  • US: OTC
Начин на
примена
Кај луѓето: орално (во капсули, таблети или течност); кај животните со инјекција.
Фармакокинетички податоци
Биорасположливост30 – 50%
МетаболизамЦрн дроб
Полувреме на елиминација35 - 50 минути
ЕкскрецијаУрина
Назнака
CAS-број73-31-4
ATC кодN05CH01
DrugBankAPRD00742
ChemSpider872
Хемиски податоци
ФормулаC13H16N2O2
Моларна маса232,278 g/mol
  (провери)

Мелатонинот е хормон кој се лачи од епифизата. Тој го спречува предвременото полово созревање, односно дејствува инхибиторно врз лачењето на FSH и LH до појавата на пубертетот, кога всушност и престанува дејството на мелатонинот.

Мелатонин, e познат и според хемискиот назив N-ацетил-5-метокситриптамин.[1] Во природата во животните, растенијата и микроорганизмите.[2][3]

Производи кои содржат мелатонин се достапни како додатоци на исхраната во САД од 1993 година.[4] Продажбата на хормонот е нелегална во многу земји. Во Германија мелатонинот се смета за забранета супстанца.[5]

Литература[уреди | уреди извор]

  1. http://www.sleepdex.org/melatonin.htm
  2. Caniato R, Filippini R, Piovan A, Puricelli L, Borsarini A, Cappelletti EM (2003). „Melatonin in plants“. Advances in Experimental Medicine and Biology. 527: 593–7. PMID 15206778.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
  3. Paredes SD, Korkmaz A, Manchester LC, Tan DX, Reiter RJ (2009). „Phytomelatonin: a review“. Journal of Experimental Botany. 60 (1): 57–69. doi:10.1093/jxb/ern284. PMID 19033551.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
  4. Ratzburg, Courtney. „Melatonin: The Myths and Facts“. Vanderbilt University. Архивирано од изворникот на 2007-12-12. Посетено на 2007-12-02.
  5. USPS. „Country Conditions for Mailing — Germany“. Посетено на 2008-01-15.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]