Ацетилцистеин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Acetylcysteine2DACS.svg
Acetylcysteine 3D.png
Систематско (IUPAC)
(2R)-2-acetamido-3-sulfanylpropanoic acid[1]
Клинички податоци
Заштитени имињаAcetadote, Fluimucil, Mucomyst, others
AHFS/Drugs.commonograph
Licence dataUS Daily Med:врска
Бременосна
категорија
  • AU: B2
  • US: B (Без ризик во не-човечки студии)
Начин на издавање
  • AU: S2 (само во аптека)
  • US: OTC (by mouth), Rx-only (IV, inhalation)
Начин на
примена
By mouth, injection, inhalation
Фармакокинетички податоци
Биорасположливост10% (Oral)[2]
Врзување за белковините50 to 83%[3]
МетаболизамLiver[3]
Полувреме на елиминација5.6 hours[4]
ЕкскрецијаRenal (30%),[3] faecal (3%)
Назнака
CAS-број616-91-1 Yes check.svgОк
ATC кодR05CB01 S01XA08 V03AB23
DrugBankDB06151 Yes check.svgОк
ChemSpider11540 Yes check.svgОк
UNIIWYQ7N0BPYC Yes check.svgОк
KEGGD00221 Yes check.svgОк
ChEBICHEBI:28939 Yes check.svgОк
ChEMBLCHEMBL600 Yes check.svgОк
Хемиски податоци
ФормулаC5H9NO3S
Моларна маса163.195
Физички податоци
Точка на топење109 to 110 °C (228 to 230 °F) [5]
Специфична ротација+5° (c = 3% in water)[5]
  (провери)

Ацетилцистеин, исто така познат како N-ацетилцистеин или N-ацетил-L-цистеин (NAC), е лек кој се користи во третманот на предозирање со парацетамол, за намалување густината на мукусот при цистична фиброза или хронична опструктивна пулмонална болест.[3] Може да се администрира интравенски, преку уста, или да се инхалира.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „L-Cysteine, N-acetyl- - Compound Summary“. PubChem Compound. USA: National Center for Biotechnology Information. 25 March 2005. Identification. Посетено на 9 January 2012.
  2. Stockley RA (2008). Chronic Obstructive Pulmonary Disease a Practical Guide to Management. Chichester: John Wiley & Sons. стр. 750. ISBN 9780470755280.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 „Acetylcysteine“. The American Society of Health-System Pharmacists. Посетено на Aug 22, 2015.
  4. „ACETADOTE (acetylcysteine) injection, solution [Cumberland Pharmaceuticals Inc.]“. DailyMed. Cumberland Pharmaceuticals Inc. June 2013. Посетено на 8 November 2013.
  5. 5,0 5,1 „N-ACETYL-L-CYSTEINE Product Information“ (PDF). Sigma. Sigma-aldrich. Архивирано од изворникот (PDF) на 2014-06-11. Посетено на 9 November 2014.