Амброксол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Амброксол
Ambroxol structural formulae.png
Ambroxol ball-and-stick.png
Систематско (IUPAC)
trans-4-(2-Amino-3,5-dibrombenzylamino)-cyclohexanol
Клинички податоци
Заштитени имињаФлавамед, Ламокс
AHFS/Drugs.comInternational Drug Names
Назнака
CAS-број18683-91-5 X mark.svgН
ATC кодR05CB06
PubChemCID: 2132
ChemSpider10276826 Yes check.svgОк
UNII200168S0CL Yes check.svgОк
KEGGD07442 Yes check.svgОк
ChEMBLCHEMBL153479 Yes check.svgОк
Хемиски податоци
ФормулаC13H18Br2N2O
Моларна маса378.10
 X mark.svgНYes check.svgОк (what is this?)  (verify)

Амброксолот е секретолитички агенс кој се користи во третманот на респираторни болести поврзани со вискозен и прекумерен мукус. Овој лек ја стимуира синтезата и ослободувањето на сурфактант од пнеумоцитите од тип II.

Амброксолот е достапен како сируп, таблети, пастили, капки, ампули, шумливи таблети и др.