Кодеин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кодеин
Клинички податоци
Начин на издавање
  • AU: S8 (контролирано)
  • CA: Класа I
  • NZ: Класа C
  • UK: Class B
  • US: Schedule II
Начин на
примена
орално, intra-rectally, SC, IM
Фармакокинетички податоци
Биорасположливост~90% орално
Метаболизамцрнодробен, via CYP2D6 (Cytochrome P450 2D6)[1]
Полувреме на елиминација2.5–3 часа
Назнака
CAS-број76-57-3
ATC кодR05DA04 N02AA59
DrugBankAPRD00120
ChemSpider4447447
Хемиски податоци
ФормулаC18H21NO3
Моларна маса299.364 g/mol

Кодеинот или 3-метилморфинот претставува опијат кој се користи поради неговите аналгетички својства. Од Светската здравствена организација се смета како едно од основните лекарства за најголемиот дел од популацијата.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Shen H, He MM, Liu H; и др. (August 2007). „Comparative metabolic capabilities and inhibitory profiles of CYP2D6.1, CYP2D6.10, and CYP2D6.17“. Drug Metab. Dispos. 35 (8): 1292–300. doi:10.1124/dmd.107.015354. PMID 17470523.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)