Хидрокодон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хидрокодон
Hydrocodone skeletal.svg
Hydrocodone-Spartan-PM3-3D-balls.png
Систематско (IUPAC)
4,5α-epoxy-3-methoxy-17-methylmorphinan-6-one
Клинички податоци
Заштитени имињаZohydro ER, Vicodin, Norco
AHFS/Drugs.comMicromedex Detailed Consumer Information
MedlinePlusa601006
Бременосна
категорија
  • US: C (Ризикот не е отфрлен)
Начин на издавање
  • AU: S8 (контролирано)
  • CA: Класа I
  • DE: Ставка III
  • UK: Class A
  • US: Schedule II
Склоност кон
физичка зависност
severe / high
Начин на
примена
oral, intranasal, rectal
Фармакокинетички податоци
Биорасположливоствисока
Метаболизамхепатален: CYP2D6 (minor; converts to hydromorphone), CYP3A4 (major; converts to norhydrocodone)
Полувреме на елиминација3.8–6 часа
Екскрецијаренална
Назнака
CAS-број125-29-1 Yes check.svgОк
ATC кодR05DA03
PubChemCID: 5284569
IUPHAR/BPS7081
DrugBankDB00956 Yes check.svgОк
ChemSpider4447623 Yes check.svgОк
UNII6YKS4Y3WQ7 Yes check.svgОк
KEGGD08045 Yes check.svgОк
ChEBICHEBI:5779 Yes check.svgОк
ChEMBLCHEMBL1457 Yes check.svgОк
Синонимидихидрокодеинон
Хемиски податоци
ФормулаC18H21NO3
Моларна маса299,37 g·mol−1
  (verify)

Хидрокодонот е полусинтетски опоид синтетизиран од кодеинот, еден од опоидните алкалоиди кои ги има во афионот. Тој е наркотичен аналгетик кој се употребува орално за ублажување на умерена до тешка болка, но исто така се употребува во течна форма како антитусик.

Историја[уреди | уреди извор]

Хидрокодонот за првпат бил синтетизиран во 1920 година во Германија.