Пурин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пурин
Purine chemical structure.png
Назнаки
120-73-0 Yes check.svgОк
ChemSpider 1015 Yes check.svgОк
Jmol-3D слики Слика
MeSH Purine
PubChem 1044
Својства
Хемиска формула C5H4N4
Моларна маса 120.11 g mol−1
Точка на топење

214 °C, 487 K, 417 °F

 Yes check.svgОк(што е ова?)  (завери)
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Пурин е хетероциклично ароматично органско соединение, составено од пиримидински прстен фузиран со имидазолен прстен.