Пиримидин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пиримидин
Pyrimidine chemical structure.png
Pyrimidine2.png
Назнаки
289-95-2 Yes check.svgОк
ChEBI CHEBI:16898 Yes check.svgОк
ChEMBL ChEMBL15562 Yes check.svgОк
ChemSpider 8903 Yes check.svgОк
Jmol-3D слики Слика
KEGG C00396 Yes check.svgОк
MeSH pyrimidine
PubChem 9260
Својства
Молекулска формула C4H4N2
Моларна маса 80.088 g mol-1
Густина 1.016 g cm-3
Точка на топење

20-22 °C, 293-295 K, 68-72 °F

Точка на вриење

123-124 °C, 396-397 K, 253-255 °F

Киселост (pKa) 1.10[1] (protonated pyrimidine)
 Yes check.svgОк(што е ова?)  (завери)
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Пиримидинот е хетероциклично ароматично органско соединение, слично на бензенот и пиридинот. Содржи два азотни атоми на позиции 1 и 3 од шесточлениот ароматичен прстен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Brown, H.C., et al., in Baude, E.A. and Nachod, F.C., Determination of Organic Structures by Physical Methods, Academic Press, New York, 1955.