Теобромин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Теобромин
Theobromin - Theobromine.svg
Theobromine3d.png
Систематско (IUPAC) име
3,7-dimethyl-2,3,6,7-tetrahydro-1H-purine-2,6-dione
Клинички податоци
Правен статус
  • Uncontrolled substance
Начин на
примена
Oral
Фармакокинетички податоци
Метаболизам Hepatic demethylation and oxidation
Полувреме на елиминација 7.1 +/- 0.7 hours
Екскреција Renal (10% unchanged, rest as metabolites)
Идентификатори
CAS-број 83-67-0
ATC код C03BD01 R03DA07
PubChem CID: 5429
DrugBank DB01412
ChemSpider 5236 Yes check.svgОк
UNII OBD445WZ5P Yes check.svgОк
ChEBI CHEBI:28946
ChEMBL CHEMBL1114 Yes check.svgОк
Синоними xantheose
diurobromine
3,7-dimethylxanthine
Хемиски податоци
Формула C7H8N4O2
Моларна маса 180.164 g/mol
  (verify)

Теоброминот е алкалоид од какаовото дрво. Го има и во чоколадото. Оваа супстанција е причина за смрт или разболување на домашните миленици. 99% од домашните миленици се алергични на оваа супстанција, затоа не смеат кучињата, мачките, глувците и др. да внесуваат слатка храна во организмот. Причината на оваа алергија кај домашните миленици сеуште не е јасна.