Серотонин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Серотонин
Skeletal formula of serotonin
Ball-and-stick model of the serotonin molecule
Space-filling model of the serotonin molecule
Electron Map of the serotonin molecule
Назнаки
50-67-9 Ок
ChEBI CHEBI:28790 Ок
ChEMBL ChEMBL39 Ок
ChemSpider 5013 Ок
5
3Д-модел (Jmol) Слика
KEGG C00780 Ок
MeSH Serotonin
PubChem 5202
UNII 333DO1RDJY Ок
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Изглед White powder
Точка на топење
Точка на вриење
slightly soluble
Киселост (pKa) 10.16 in water at 23.5 °C [3]
Диполен момент 2.98 D
Опасност
Смртоносна доза или концентрација:
750 mg/kg (subcutaneous, rat),[4] 4500 mg/kg (intraperitoneal, rat),[5] 60 mg/kg (oral, rat)
Дополнителни податоци
 Ок(што е ова?)  (провери)
Освен ако не е поинаку укажано, податоците се однесуваат на материјалите во нивната стандардна состојба (25 °C, 100 kPa)
Наводи

Серотонинот или 5-хидрокситриптамин е невротрансмитер.

Опис[уреди | уреди извор]

Главно се наоѓа во гастроинтестиналниот тракт, крвните плочки и централниот нервен систем на животните, вклучувајќи ги и луѓето. Своите ефекти ги дава поврзувајќи се за серотонинските (5-HT) рецептори. Настанува во нервните клетки и ги пренесува информациите од една до друга нервна клетка при што дејствува веднаш. Кај мажите, серотонинот се создава дури и за 52% повеќе во однос на жените.[6] На создавањето на серотонинот влијаат многу фактори при што многу е важна генетиката. Притоа, кај одделни луѓе се создаваат различни киличества серотонин, а неговиот ефект зависи и од тоа на кој рецептор е врзан. Исто така, важно е дали со исхраната во организмот се внесува аминокиселнината триптофан, бидејќи таа влијае врз создавањето на серотонинот. На количеството на серотонин влијае и менталната активност.[6] Постојат седум вида серотонински рецептори.

Ефекти на серотонинот[уреди | уреди извор]

Недостигот на серотонин може да предизвика чувство на непријатност од кое произлегува копнежот по слатка храна. Серотонинот има различни функции: ги забрзува моторните функции, го регулира крвотокот во мозокот, влијае врз регулацијата на телесната температура, има аналгетско дејство, го намалува апетитот, а ако го има премногу, тогаш ја намалува желбата за сексуална активност или ја оневозможува ерекцијата кај мажите. Доколку дојде до намалено создавање на серотонин во нервниот систем, доаѓа до нарушување на расположението во вид на депресија, а често и во вид на анксиозност. Понатаму, недоволното ниво на серотонин го намалува и нивото на мелатонин во организмот, што го нарушува циклусот на спиење.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Pietra, S.;Farmaco, Edizione Scientifica 1958, Vol. 13, pp. 75–9.
  2. Calculated using Advanced Chemistry Development (ACD/Labs) Software V11.02 (©1994–2011 ACD/Labs)
  3. Mazák, K.; Dóczy, V.; Kökösi, J.; Noszál, B. (2009). „Proton Speciation and Microspeciation of Serotonin and 5-Hydroxytryptophan“. Chemistry & Biodiversity. 6 (4): 578–90. doi:10.1002/cbdv.200800087. PMID 19353542.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
  4. Erspamer, Vittorio (1952). Ricerca Scientifica. 22: 694–702. Отсутно или празно |title= (help)
  5. Tammisto, Tapani (1968). Annales Medicinae Experimentalis et Biologiea Fenniae. 46 (3, Pt. 2): 382–4. Отсутно или празно |title= (help)
  6. 6,0 6,1 6,2 „Однесувањето и размислувањето се најважни за хормоните на среќа“, Здравје, понеделник, 3 ноември 2014, стр. 20-21.