Дорназа алфа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дорназа алфа
Клинички податоци
Заштитени имињаPulmozyme
AHFS/Drugs.commonograph
MedlinePlusa694002
Бременосна
категорија
  • US: B (Без ризик во не-човечки студии)
Начин на издавање
  • US: само
Начин на
примена
Inhalation
Идентификатори
CAS-број9003-98-9 Yes check.svgОк
ATC кодR05CB13
DrugBankDB00003 Yes check.svgОк
UNII953A26OA1Y X mark.svgН
Хемиски податоци
ФормулаC1321H1999N339O396S9
Моларна маса29253.9 g/mol
 X mark.svgНYes check.svgОк (what is this?)  (verify)

Дорназа алфа е високо прочистен раствор на рекомбинантна хумана деоксирибонуклеаза I (rhDNаза), ензим кој селективно ја раскинува молекулата на ДНК. Дорназа алфа ја хидролизира ДНК присутна во спутумот/слузта кај пациенти со цистична фиброза и со тоа ја намалува вискозноста во белите дробови и го подобрува клиренсот на секрети.

Контраиндикации[уреди | уреди извор]

  • Хиперсензитивност на дорназа алфа