Ресвератрол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ресвератрол
Chemical 9–69 structure of trans-resveratrol
Chemical structure of trans-resveratrol
Chemical structures of cis- and trans-resveratrols
Chemical structures of cis- ((Z)-resveratrol, left) and trans-resveratrol ((E)-resveratrol, right)[1]
Назнаки
501-36-0 Yes check.svgОк
ChEBI CHEBI:45713 Yes check.svgОк
ChEMBL ChEMBL165 Yes check.svgОк
ChemSpider 392875 Yes check.svgОк
DrugBank DB02709 Yes check.svgОк
3Д-модел (Jmol) Слика
KEGG C03582 Yes check.svgОк
PubChem 445154
RTECS број CZ8987000
UNII Q369O8926L Yes check.svgОк
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Изглед white powder with
slight yellow cast
Точка на топење
Растворливост во вода 0.03 g/L
Растворливост во DMSO 16 g/L
Растворливост во ethanol 50 g/L
UV-vismax) 304nm (трансресвератрол, во вода)
286nm (цисресвератрол, во вода)[1]
Штетност
R-фрази R36 (irritating to eyes)[2]
S-фрази (застарено) S26 (во случај на контакт со очите, веднаш облино д се измијат со вода и да се побара медицинска помош)[2]
LD50 23.2 µM (5.29 g)[3]
 Yes check.svgОк(што е ова?)  (завери)
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Ресвератролот е стилбеноид, вид на природен фенол, и фитоалексин кој го синтетизираат некои видови на растенија како одговор на повреда или кога растението е нападнато од патогени како бактерии или габи. Извори на ресвератрол од храната претставуваат лушпите од грозје, боровинки, малини, црници.

Иако се употребува како додаток во исхраната, не постојат јасни докази дека употребата на ресвератрол влијае врз човечкото здравје.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Camont L, Cottart CH, Rhayem Y, Nivet-Antoine V, Djelidi R, Collin F, Beaudeux JL, Bonnefont-Rousselot D; Cottart; Rhayem; Nivet-Antoine; Djelidi; Collin; Beaudeux; Bonnefont-Rousselot (February 2009). „Simple spectrophotometric assessment of the trans-/cis-resveratrol ratio in aqueous solutions“. Anal. Chim. Acta. 634 (1): 121–8. doi:10.1016/j.aca.2008.12.003. PMID 19154820.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
  2. 2,0 2,1 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име SigmaAldrichMSDS.
  3. Bechmann LP, Zahn D, Gieseler RK, Fingas CD, Marquitan G, Jochum C, Gerken G, Friedman SL, Canbay A; Zahn; Gieseler; Fingas; Marquitan; Jochum; Gerken; Friedman; Canbay (June 2009). „Resveratrol amplifies profibrogenic effects of free fatty acids on human hepatic stellate cells“. Hepatol. Res. 39 (6): 601–8. doi:10.1111/j.1872-034X.2008.00485.x. PMC 2893585. PMID 19207580.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)