Липоинска киселина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Липоинска киселина
Назнаки
1077-28-7 (racemate) Ок
1200-22-2 (R) Ок
ChEBI CHEBI:30314 Ок
ChEMBL ChEMBL134342 Ок
ChemSpider 5886 Ок
DrugBank DB00166 Ок
4822
3Д-модел (Jmol) Слика
KEGG C16241 Ок
MeSH Lipoic+acid
PubChem 6112
UNII 73Y7P0K73Y (racemate) Ок
VLL71EBS9Z (R) Ок
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Изглед Yellow needle-like crystals
Точка на топење
Very Slightly Soluble(0.24 g/L)[1]
Растворливост во ethanol 50 mg/mL Soluble
Pharmacology
ATC код A16AX01
Фармакокинетика:
30% (oral)[2]
Дополнителни податоци
 Ок(што е ова?)  (провери)
Освен ако не е поинаку укажано, податоците се однесуваат на материјалите во нивната стандардна состојба (25 °C, 100 kPa)
Наводи

Липоинска киселина (LA), исто така позната како α-липоинска киселина, алфа-липоинска киселина (ALA) и тиоктинска киселина, е органосулфурно соединение дериват на каприлна киселина.[3] ALA се синтетизира кај животните, и е есенцијална за аеробниот метаболизам. Достапна е како додаток на исхрана во некои земји како антиоксиданс, а во други е достапна како лек.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Lipoic Acid“. Pubmed. NCBI. Посетено на October 18, 2018.
  2. Teichert, J; Hermann, R; Ruus, P; Preiss, R (November 2003). „Plasma kinetics, metabolism, and urinary excretion of alpha-lipoic acid following oral administration in healthy volunteers“. The Journal of Clinical Pharmacology. 43 (11): 1257–67. doi:10.1177/0091270003258654. PMID 14551180. S2CID 30589232.
  3. 3,0 3,1 „Lipoic acid“. Micronutrient Information Center, Linus Pauling Institute, Oregon State University, Corvallis. 1 January 2019. Посетено на 5 November 2019.