Тестостерон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тестостерон
Testosteron.svg
Testosterone-from-xtal-3D-balls.png
Клинички податоци
Бременосна
категорија
Правен статус
Начин на
примена
Интрамускуларно, трансдермално (креми, гелови и др.),
Фармакокинетички податоци
Биорасположливост ниска
Метаболизам Црн дроб, Тестиси и Простата
Полувреме на елиминација 2-4 часа
Екскреција Урина (90%), измет (6%)
Идентификатори
CAS-број 58-22-0
57-85-2 (пропионатен естер)
ATC код G03BA03
PubChem CID: 6013
ChemSpider 5791
Хемиски податоци
Формула C19H28O2
Моларна маса 288,42
Физички податоци
Точка на топење 155 to 156 °C (311 to 313 °F)
Специфична ротација +110,2°
SEC Combust −11080 kJ/mol
  (verify)

Тестостеронот е машки полов хормон кој ги дава повеќето машки полови карактеристики.[1] Се синтетизира во семениците. Лачењето на тестостеронот започнува во текот на феталниот и ембрионалниот период, при што лачењето се поврзува со поместувањето на тестисите од стомачната празнина во мошниците. Во пубертетот, лачењето се зголемува, додека околу 40-сеттата година од животот значително се намалува, но тој сепак продолжува да се лачи до крајот на животот. Неговото излачување е под контрола на гонадотропните хормони од хипофизата.

Во просек, возрасен маж синтетизира околу четириесет до шеесет пати повеќе тестостерон од возрасна женска, но жените се, од бихевиорална гледна точка, почувствителни на овој хормон.[2]

Тестостерон е зачуван како таков во текот на еволуцијата кај повеќето 'рбетници, иако рибите поседуваат малку поинаква форма која се нарекува 11-кетотестостерон.[3]

Биосинтеза[уреди | уреди извор]

Синтеза на стероидите во човековиот организам. Тестостеронот е прикажан на дното на сликата

Литература[уреди | уреди извор]

  1. Mooradian AD, Morley JE, Korenman SG. Biological actions of androgens. „Endocr. Rev.“ том  8 (1): 1–28. doi:10.1210/edrv-8-1-1. PMID 3549275. 
  2. Dabbs M, Dabbs JM (2000). Heroes, rogues, and lovers: testosterone and behavior. New York: McGraw-Hill. ISBN 0-07-135739-4. 
  3. Nelson, Randy F. (2005). An introduction to behavioral endocrinology. Sunderland, Mass: Sinauer Associates. стр. 143. ISBN 0-87893-617-3. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]