Кортизол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кортизол
Cortisol2.svg
Cortisol-3D-balls.png
Клинички податоци
Бременосна
категорија
  • C
Правен статус
  • Само со рецепта (во САД)
Патишта на
администрација
Орално и интравенозно
Идентификатори
CAS-број 50-23-7
ATC код H02AB09 (и други)
PubChem CID: 5754
ChemSpider 5551
Хемиски податоци
Формула C21H30O5
Моларна маса 362.460
  (verify)

Кортизол е кортикостероиден хормон или произведени од zona fasciculata на надбубрежните кортекс, којa е дел од надбубрежните жлезди.[1] Тоj обично се нарекува „хормон на стресот“, со оглед на тоа што неговото ниво се зголемува при стрес и анксиозност. Влијае на зголемување на крвниот притисок и шеќерот во крвта и го намалува имунитетот. Разни синтетички форми на кортизол се користат за лекување на различни болести.

Кортизолот предизвикува зголемување на:

Литература[уреди | уреди извор]