Пролактин

Од Википедија — слободната енциклопедија
prolactin
Назнаки
Синонимиlactotropin,PRL,luteotropin,lactogen,luteotropic hormone,lactogenic hormone,LTH,
External IDsGeneCards: [1]
Orthologs
ВидовиЧовекГлушец
Entrez
Ensembl
UniProt
RefSeq (mRNA)

n/a

n/a

RefSeq (protein)

n/a

n/a

Location (UCSC)n/an/a
PubMed searchn/an/a
Википодатоци
View/Edit Human

Пролактинот (лутеотропен хормон- PRL) ја регулира функцијата на млечните жлезди и стимулира синтеза и излачување на млеко кај жените.

Нарушувања[уреди | уреди извор]

Хиперпролактинемија, или зголемено серумско ниво на пролактин, е поврзано со хипоестрогенизам, ановулаторен неплодност, олигоменореја, аменореја, неочекувана лактација и губиток на либидото кај жени и еректилна дисфункција и губиток на либидото кај мажи.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Melmed S, Kleinberg D 2008 Anterior pituitary. 1n: Kronenberg HM, Melmed S, Polonsky KS, Larsen PR, eds. Willams textbook of endocrinology. 11th ed. Philadelphia: Saunders Elsevier; 185-261