Прејди на содржината

Прогестерон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прогестерон
Клинички податоци
Заштитени имињаУтрогестан, Кринон
Бременосна
категорија
Начин на
примена
орално
Фармакокинетички податоци
Биорасположливостпродолжено впивање, полураспад: 25-50 часа
Врзување за белковините96%-99%
Метаболизамхепар
Полувреме на елиминација34,8-55,13 часа
Екскрецијаренално
Назнака
CAS-број57-83-0
ATC кодG03DA04
DrugBankAPRD00700
Хемиски податоци
ФормулаC21H30O2
Моларна маса314.46
Физички податоци
Точка на топење126 °C (259 °F)
Специфична ротација[α]D
  (провери)

Прогестеронот е хормон кој се секретира од жолтото тело од јајчниците. Тој има значајна улога во текот на бременоста. Прогестеронот е најчесто произведени некои растенија од фамилијата Диоскореа. Диоскореата произведува големи количества од стероидот диосгенин diosgenin кој во лабораториски услови може да се претвори во прогестерон.

Познато е и дека растението Juglans regia може да го синтетизира прогестеронот.[1]

Прогестеронот е откриен од страна на четири истражувачки групи истовремено.[2][3][4][5]

Како и другите стероиди, прогестеронот се состои од четири меѓусебно поврзани јаглеводородни прстени. Како и сите други стероидни хормони, прогестеронот е хидрофобен.

Метаболизам[уреди | уреди извор]

Метаболизмот на прогестеронот се одвива брзо и екстензивно, најголем дел во црниот дроб,[6][7][8] иако ензимите кои го метаболизираат исто така се експресираат во мозокот, кожата, и разни други екстрахепатални ткива.[9][10] Прогестеронот има полуживот на елиминација од околу 5 минути во циркулацијата.[6] Метаболизмот на прогестеронот е комплексен, и може да формира дури 35 различни метаболити кога се внесува орално.[8][11] Прогестеронот е подложен на ензимска редукција под дејство на редуктази и хидроксистероид дехидрогенази поради присуството на двојна врска (помеѓу C4 и C5) и двете кето-групи (на позиции C3 и C20).[8]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 • Kimball JW (2007-05-27). „Progesterone“. Kimball's Biology Pages. Архивирано од изворникот на 2008-06-18. Посетено на 2008-06-18.
 • „Progesterone Resource Center“. PMS, Menopause, and Progesterone Resource Center. Oasis Advanced Wellness, Inc. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2008-06-18.
 • Infertility - possible Treatments and Causes Архивирано на 17 декември 2008 г.
 • Ovulation and How it happens, Triggers and How to Help it Occur Архивирано на 17 декември 2008 г.
 • General discussion document on Progesterone, its uses and applications

Литература[уреди | уреди извор]

 1. Pauli GF, Friesen JB, Gödecke T, Farnsworth NR, Glodny B (2010). „Occurrence of Progesterone and Related Animal Steroids in Two Higher Plants“. J Nat Prod. doi:10.1021/np9007415. PMID 20108949.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
 2. Allen WM (1935). „The isolation of crystalline progestin“. Science. 82 (2118): 89–93. doi:10.1126/science.82.2118.89. PMID 17747122.
 3. Butenandt A, Westphal U (1934). „Zur Isolierung und Charakterisierung des Corpusluteum-Hormons“. Berichte Deutsche chemische Gesellschaft. 67: 1440–1442. doi:10.1002/cber.19340670831.
 4. Hartmann M, Wettstein A (1934). „Ein krystallisiertes Hormon aus Corpus luteum“. Helvetica Chimica Acta. 17: 878–882. doi:10.1002/hlca.193401701111.
 5. Slotta KH, Ruschig H, Fels E (1934). „Reindarstellung der Hormone aus dem Corpusluteum“. Berichte Deutsche chemische Gesellschaft. 67: 1270–1273. doi:10.1002/cber.19340670729.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
 6. 6,0 6,1 Falcone, Tommaso; Hurd, William W. (2007). Clinical Reproductive Medicine and Surgery. Elsevier Health Sciences. стр. 22–. ISBN 978-0-323-03309-1. Занемарен непознатиот параметар |name-list-style= (help)
 7. Cupps, Perry T. (20 February 1991). Reproduction in Domestic Animals. Elsevier. стр. 101–. ISBN 978-0-08-057109-6. Занемарен непознатиот параметар |name-list-style= (help)
 8. 8,0 8,1 8,2 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име pmid14667980.
 9. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име pmid558037.
 10. Dowd, Frank J.; Johnson, Bart; Mariotti, Angelo (3 September 2016). Pharmacology and Therapeutics for Dentistry. Elsevier Health Sciences. стр. 448–. ISBN 978-0-323-44595-5. Занемарен непознатиот параметар |name-list-style= (help)
 11. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име pmid16112947.
 12. Aufrère MB, Benson H (June 1976). „Progesterone: an overview and recent advances“. Journal of Pharmaceutical Sciences. 65 (6): 783–800. doi:10.1002/jps.2600650602. PMID 945344.