Адренокортикотропен хормон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Адренокортикотропниот хормон или адренокортикотропин ја регулира функцијата на кората на надбубрежните жлезди, од која се лачат хормони кои учествуваат во регулацијата на јаглехидратите, протеините и липидите. Тој стимулира синтеза и секреција на кортикостероиди.