Глукагон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
GCG
Glucagon- 1GCN.jpg
Достапни структури
PDBOrtholog search: PDBe RCSB
Идентификатори
СинонимиGCG, GLP1, GLP2, GRPP, GLP-1, GLP, glucagon, proglucagon
External IDsOMIM: 138030 MGI: 95674 HomoloGene: 136497 GeneCards: GCG
RNA expression pattern
PBB GE GCG 206422 at fs.png
More reference expression data
Orthologs
ВидовиЧовекГлушец
Entrez
Ensembl
UniProt
RefSeq (mRNA)

NM_002054

NM_008100

RefSeq (protein)

NP_002045

NP_032126

Location (UCSC)n/aChr 2: 62.47 – 62.48 Mb
PubMed search[2][3]
Википодатоци
View/Edit HumanView/Edit Mouse

Глукагонот е хормон кој се секретира од алфа- клетките на лангерхансовите островца од панкреасот. Неговата функција е зголемување на концентрацијата на глукоза во крвта (хипергликемија). Значи, во услови на хипогликемија, глукагонот го стимулира разградувањето на гликогенот до глукоза во црниот дроб и синтеза на глукоза од липиди и протеини (најчесто при гладување).

Структура[уреди | уреди извор]

Глукагонот е полипептид изграден од 29 аминокиселински остатоци.


Наводи[уреди | уреди извор]