Прејди на содржината

Бетаметазон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бетаметазон
Систематско (IUPAC)
(8S,9R,10S,11S,13S,14S,16S,17R)-9-Fluoro- 11,17-dihydroxy-17-(2-hydroxyacetyl)-10,13,16-trimethyl- 6,7,8,9,10,11,12,13,14,15,16,17-dodecahydro- 3H-cyclopenta[a]phenanthren-3-one
Клинички податоци
Заштитени имињаБелодерм, Кутерид, Флостерон
AHFS/Drugs.commonograph
Бременосна
категорија
  • US: C (Ризикот не е отфрлен)
Начин на издавање
  • (Само со рецепт)
Начин на
примена
Oral, Topical, IM
Фармакокинетички податоци
Биорасположливост?
Метаболизамхепатален CYP3A4
Полувреме на елиминација36-54 часа
ЕкскрецијаRenal (in urine)
Назнака
CAS-број378-44-9 Ок
ATC кодA07EA04 C05AA05 D07AC01 H02AB01 R01AD06 R03BA04 S01BA06 S02BA07 S03BA03
IUPHAR/BPS7061
DrugBankDB00443 Ок
ChemSpider9399 Ок
UNII9842X06Q6M Ок
KEGGD00244 Ок
ChEBICHEBI:3077 Ок
ChEMBLCHEMBL632 Ок
Хемиски податоци
ФормулаC22H29FO5
Моларна маса392.461
  (провери)

Бетаметазонот е стероиден лек.[1] Се користи во третманот на голем број на болести вклучувајќи ги ревматските заболувања како ревматоиден артритис и системски лупус еритематозус, кожни заболувања како дерматитис и псоријаза, алергиски состојби како астма и ангиоедем, кај предвремено родени деца за забрзување на развојот на белите дробови, Кронова болест, канцери како леукемија, и покрај флудрокортизонот за адренокортикална инсуфициенција, помеѓу другото.[1] Може да се зема преку уста, инјекција во мускул, или да се аплицира како крем.[1][2] Кога се инјектира, аниинфламаторните ефекти започнуваат за околу два часа и траат седум дена.[1]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Betamethasone“. The American Society of Health-System Pharmacists. Архивирано од изворникот на 2015-12-08. Посетено на Dec 2, 2015.
  2. „Betamethasone topical“. The American Society of Health-System Pharmacists. Архивирано од изворникот на 2015-12-08. Посетено на Dec 2, 2015.