Кетоконазол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кетоконазол
Ketoconazole enantiomers.svg
(2R,4S)-(+)-кетоконазол (горе)
(2S,4R)-(−)-кетоконазол (долу)
Систематско (IUPAC)
1-[4-[4-[[2-(2,4-дихлорофенил)-2-(имидазол-1-илметил)-1,3-диоксолан-4-ил]метокси]фенил]пиперазин-1-ил]етанон
Клинички податоци
Заштитени имињаNizoral, others
AHFS/Drugs.commonograph
MedlinePlusa682816
Licence dataEMA:[[[:Шаблон:Infobox drug/EMA-EPAR]] Link], US FDA:link
Бременосна
категорија
  • AU: B3
  • US: C (Ризикот не е отфрлен)
Начин на издавање
  • UK: OTC
  • US: OTC
Начин на
примена
Oral (tablets), topical (cream, shampoo, solution)
Фармакокинетички податоци
БиорасположливостOral: 37–97%[1]
Врзување за белковините84 to 99%
МетаболизамExtensive liver (predominantly oxidation, O-dealkylation)
МетаболитиN-deacetyl ketoconazole
Полувреме на елиминацијаBiphasic
ЕкскрецијаBiliary (major) and renal[2]
Идентификатори
CAS-број65277-42-1 Yes check.svgОк
ATC кодJ02AB02 D01AC08 G01AF11
PubChemCID: 3823
IUPHAR/BPS2568
DrugBankDB01026 Yes check.svgОк
ChemSpider401695 Yes check.svgОк
UNIIR9400W927I Yes check.svgОк
KEGGD00351 Yes check.svgОк
ChEBICHEBI:48336 Yes check.svgОк
ChEMBLCHEMBL75 Yes check.svgОк
СинонимиR-41400; KW-1414
PDB ligand IDKTN (PDBe, RCSB PDB)
Хемиски податоци
ФормулаC26H28Cl2N4O4
Моларна маса531.431 g/mol
 X mark.svgНYes check.svgОк (what is this?)  (verify)

Кетоконазол е антифунгален лек кој се користи во третманот на габични инфекции. Комерцијално е достапен во вид на таблети за орална администрација и голем број на формулации за топикална употреба, како кремови и шампони (кои се користат во третманот на првут – себореичен дерматит на скалпот).

Во однос на хемиската структура, кетоконазолот е имидазолен дериват. Помалку токсичните и воглавно поефикасните триазолни антифунгални агенси, флуконазол и итраконазол се преферирани за системска употреба.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Millikan2016.
  2. 2,0 2,1 „Assessment report: Ketoconazole HRA“ (PDF). www.ema.europa.eu. European Medicines Agency. Committee for Medicinal Products for Human Use. Архивирано (PDF) од изворникот на 27 August 2016. конс. 26 August 2016. 
  3. Ketoconazole enantiomer for the treatment of diabetes mellitus. „Expert Opinion on Investigational Drugs“ том  19 (2): 185–94. февруари 2010 г. doi:10.1517/13543780903381411. PMID 20047506. 
  4. „Ketoconazole“. Merriam-Webster Dictionary.