Флуконазол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Флуконазол
Fluconazole skeletal formula.svg
Fluconazole ball-and-stick model.png
Систематско (IUPAC) име
2-(2,4-Difluorophenyl)-1,3-bis(1H-1,2,4-triazol-1-yl)propan-2-ol
Клинички податоци
Заштитени имиња Дифлазон, Дифлуконазол, други
AHFS/Drugs.com monograph
MedlinePlus a690002
Licence data US FDA:link
Бременосна
категорија
  • AU: D
  • US: C (low dose)
Правен статус
  • AU: S3 (Pharmacist only) / S4
  • UK: POM (Prescription only)
  • US: -only
Начин на
примена
by mouth, IV, topical
Фармакокинетички податоци
Биорасположливост >90% (oral)
Врзување за белковините 11–12%
Метаболизам liver 11%
Полувреме на елиминација 30 hours (range 20-50 hours)
Екскреција kidney 61-88%
Идентификатори
CAS-број 86386-73-4 Yes check.svgОк
ATC код D01AC15 J02AC01
PubChem CID: 3365
DrugBank DB00196 Yes check.svgОк
ChemSpider 3248 Yes check.svgОк
UNII 8VZV102JFY Yes check.svgОк
KEGG D00322 Yes check.svgОк
ChEBI CHEBI:46081 Yes check.svgОк
ChEMBL CHEMBL106 Yes check.svgОк
Хемиски податоци
Формула C13H12F2N6O
Моларна маса 306.271 g/mol
  (verify)

Флуконазолот е антифунгален лек кој се употребува во третманот на голем број на фунгални инфекции.[1] Тука спаѓаат кандидијаза, бластомикоза, кокцидиоидомикоза, криптококоза, хистоплазмоза, дерматофитоза, и питиријазис верзиколор.[1] Исто така се користи за превенција на кандидијаза кај лица кои имаат висок ризик за појава на истата, како пациенти после трансплантација на органи, недоносени бебиња, и пациенти со намален број на неутрофили.[1] Се користи или преку уста или како интравенска инјекција.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Fluconazole“. The American Society of Health-System Pharmacists. архивирано од изворникот на 20 декември 2016 г.. https://web.archive.org/web/20161220231218/https://www.drugs.com/monograph/fluconazole.html. посет. 8 декември 2016 г.