Дерматофитоза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дерматофитоза
Yeartinfection.JPG
Дерматофитоза на нога.
Класификација и надворешни извори
Специјалност заразна болест[*]
МКБ-10 B35.0-B36
МКБ-9 110.9
DiseasesDB 17492
MedlinePlus 001439
eMedicine emerg/592
MeSH D003881
Esculaap4.svg    Ве молиме, обрнете внимание на ова важно предупредување
во врска со темите од областа на медицината (здравјето).Дерматофитоза е габично заболување предизвикано од посебна група на габи, наречени дерматофити. Во дерматофити спаѓаат родовите: Trychophyton, Microsporum и Epidermophyton. Тие паразитираат во кератинските делови на кожата и кожните израстои (нокти и влакна) и го лизираат кератинот. Во зависност од локацијата на која паразитира дерматофитот, може да ги предизвика следниве болести: