Дерматологија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Дерматологија е гранка од медицината, која се занимава со болестите на кожата, за секакви воспаленија и црвенила, предизвикани на различни начини.