Стомак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барајСтомак или стомачна празнина е една од повеќето празнини во телата на животните. Кај ‘рбетниците и цицачите, на пример, тоа е делот помеѓу градниот кош и карлицата. Кај инсектите, пак, тоа е последниот сегмент на телото, покрај главата и градната празнина.

Органи во стомачната празнина[уреди | уреди извор]

Кај човекот, во стомачната празнина се наоѓаат повеќе органи: