Гонадотропни хормони

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Гонадотропните хормони ја стимулираат функцијата на половите жлезди и стимулираат раст, развиток и функција на репродуктивниот систем кај двата пола.