Неврохипофиза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Неврохипофиза
Податотека:Репрезентација на хипофиза.PNG
Централен сагитален пресерк на хипофиза на зрел мајмун. (Постериорниот лобус е долу десно.)
Податоци
Претходникнеуранла цевка (надолен раст на диенцефалон)[1]
Артеријадолна хипофизна артерија
Венахипофизна вена
Назнаки
ЛатинскиPars nervosa glandulae pituitariae,
pars nervosa hypophyseos,
lobus posterior hypophyseos
TAA11.1.00.006
FMAFMA:74636

Неврохипофиза е заден дел од хипофиза. Од неа се лачат два хормона антидиуретички хормон т.е. вазопресин и окситоцин, кои се создаваат во хипоталамусот а се складираат во неврохипофизата.

Додатни фотографии[уреди | уреди извор]

  1. Embryology at unc.edu