Тирозин хидроксилаза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
TH
Tyrosine hydroxylase showing all four subunits.png
Достапни структури
PDBOrtholog search: PDBe RCSB
Идентификатори
СинонимиTH, Th, DYT14, DYT5b, TYH, tyrosine hydroxylase, Tyrosine hydroxylase
External IDsOMIM: 191290 MGI: 98735 HomoloGene: 307 GeneCards: TH
Локација на генот (кај човек)
Chromosome 11 (human)
Chr.Chromosome 11 (human)[1]
Chromosome 11 (human)
Genomic location for TH
Genomic location for TH
Band11p15.5Start2,163,929 bp[1]
End2,171,877 bp[1]
RNA expression pattern
PBB GE TH 208291 s at fs.png
More reference expression data
Orthologs
ВидовиЧовекГлушец
Entrez
Ensembl
UniProt
RefSeq (mRNA)

NM_000360
NM_199292
NM_199293

NM_009377

RefSeq (protein)

NP_000351
NP_954986
NP_954987
NP_954986.2
NP_954987.2

NP_033403

Location (UCSC)Chr 11: 2.16 – 2.17 MbChr 7: 142.89 – 142.93 Mb
PubMed search[3][4]
Википодатоци
View/Edit HumanView/Edit Mouse

Тирозин хидроксилаза или тирозин 3-монооксигеназа е ензим одговорен за катализирање на конверзијата на аминокиселината L-тирозин во L-3,4-дихидроксифенилаланин (L-DOPA).[5][6] За тоа користи молекуларен кислород (O2), како и железо (Fe2+) и тетрахидробиоптерин како кофактори. L-DOPA е прекурсор на допаминот, кој пак, е прекурсор за невротрансмитерите норепинефрин (норадреналин) и епинефрин (адреналин).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 GRCh38: Ensembl release 89: ENSG00000180176 - Ensembl, May 2017
  2. 2,0 2,1 2,2 GRCm38: Ensembl release 89: ENSMUSG00000000214 - Ensembl, May 2017
  3. „Human PubMed Reference:“. 
  4. „Mouse PubMed Reference:“. 
  5. Tyrosine hydroxylase. „Advances in Enzymology and Related Areas of Molecular Biology“. Advances in Enzymology - and Related Areas of Molecular Biology том  70: 103–220. doi:10.1002/9780470123164.ch3. ISBN 978-0-470-12316-4. PMID 8638482. 
  6. Tyrosine hydroxylase: human isoforms, structure and regulation in physiology and pathology. „Essays in Biochemistry“ том  30: 15–35. PMID 8822146.