Глутаминска киселина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Glutamic acid
Skeletal formula of glutamic acid
Ball-and-stick model of the zwitterion
Назнаки
CAS бр. [617-65-2]
KEGG D04341
ChEBI CHEBI:18237
SMILES
InChI
ChemSpider бр. 591
Својства
Хемиска формула C5H9NO4
Моларна маса 147.13 g mol−1
Изглед бела кристална супстанца
Густина 1.4601 (20 °C)
Точка на топење

199 °C decomp.

Растворливост во вода 8.64 g/l (25 °C) [1]
Растворливост 0.00035g/100g во етанол при 25 degC [2]
Константа на ацидитет (pKa) 2.1, 4.07, 9.47 [3]
Штетност
NFPA 704
NFPA 704.svg
1
1
0
 
 Yes check.svgОк(што е ова?)  (завери)
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Infobox references

Глутаминската киселина е една од 20 аминокиселини кои учествуваат во изградбата на човечките протеини. Карбоксилните анјони глутаминска киселина се познати нарекуваат глутамати. Глутаминска киселина е не-есенцијални аминокиселини. Глутаминската киселина претставува важен невротрансмитер глумат.

Литература[уреди | уреди извор]