Хистамин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хистамин
Назнаки
51-45-6 Ок
ChEBI CHEBI:18295 Ок
ChEMBL ChEMBL90 Ок
ChemSpider 753 Ок
1204
3Д-модел (Jmol) Слика
KEGG D08040 Ок
MeSH Histamine
PubChem 774
UNII 820484N8I3 Ок
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Точка на топење
Точка на вриење
Easily soluble in cold water, hot water[1]
Растворливост во other solvents Easily soluble in methanol. Very slightly soluble in diethyl ether.[1] Easily soluble in ethanol.
log P −0.7[2]
Киселост (pKa) Imidazole: 6.04
Terminal NH2: 9.75[2]
Pharmacology
ATC код L03AX14
V04CG03 (phosphate)
Дополнителни податоци
 Ок(што е ова?)  (провери)
Освен ако не е поинаку укажано, податоците се однесуваат на материјалите во нивната стандардна состојба (25 °C, 100 kPa)
Наводи

Хистаминот е органско азотно соединение вклучено во локалниот имун одговор како и во регулација на физиолошките функции во цревата и делува како невротрансмитер. Хистаминот е вклучен во инфламаторниот одговор и има централна улога како медијатор при прурит. Како дел од имуниот одговор кон патогените, хистаминот се создава во базофилите и маст клетките кои ги има во околните сврзни ткива.

Синтеза[уреди | уреди извор]

Хистаминот во организмот се добива со декарбоксилација на аминокиселината хистидин, реакција катализирана од ензимот L-хистидин декарбоксилаза.

Претворање на хистидин во хистамин од страна на хистидин декарбоксилаза

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 http://www.sciencelab.com/msds.php?msdsId=9924264
  2. 2,0 2,1 Vuckovic, Dajana; Pawliszyn, Janusz (15 March 2011). „Systematic Evaluation of Solid-Phase Microextraction Coatings for Untargeted Metabolomic Profiling of Biological Fluids by Liquid Chromatography−Mass Spectrometry“. Analytical Chemistry. Supporting Information. 83 (6): 1944–1954. doi:10.1021/ac102614v.