Хистидин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
L-Хистидин
Histidin - Histidine.svg
L-histidine-zwitterion-from-xtal-1993-3D-balls-B.png
Назнаки
CAS бр. [71-00-1]
PubChem 773
SMILES
Својства
Хемиска формула C6H9N3O2
Моларна маса 155.15 g mol−1
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Infobox references

Хистидин е органско соединение, од групата на аминокиселини.

Наводи[уреди | уреди извор]