Валин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
L-Valine
L-valine-skeletal.svg
L-valine-3D-sticks.png
Назнаки
72-18-4 X mark.svgН
Jmol-3D слики Слика
PubChem 1182
Својства
Хемиска формула C5H11NO2
Моларна маса 117.15 g mol−1
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Валин (скратено како Val или V) е α-аминокиселина со хемиска формула HO2CCH(NH2)CH(CH3)2.

Наводи[уреди | уреди извор]