Метионин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Метионин
Methionin - Methionine.svg
L-methionine-B-3D-balls.png
Назнаки
Кратенки Met, M
CAS бр. [63-68-3],(L)
59-51-8 (racemic)
PubChem 876
ATC код V03AB26,QA05BA90, QG04BA90
SMILES
Својства
Хемиска формула C5H11NO2S
Моларна маса 149.21 g mol−1
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Infobox references

Метионин е органско соединение. Претставува есенцијална аминокиселина.

Наводи[уреди | уреди извор]