Глутамин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Глутамин
Glutamin - Glutamine.svg
L-glutamine-3D-sticks.png
Назнаки
Кратенки Gln, Q
CAS бр. [56-85-9]
PubChem 738
SMILES
ChemSpider бр. 718
Својства
Хемиска формула C5H10N2O3
Моларна маса 146.14 g mol−1
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Infobox references

Глутамин е органско соединение.

Наводи[уреди | уреди извор]