Пролин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пролин
L-proline-skeletal.png
L-proline-zwitterion-from-xtal-3D-balls-A.png
Назнаки
147-85-3
Jmol-3D слики Слика
PubChem 614
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Пролин е органско соединение.

Наводи[уреди | уреди извор]