Триптофан

Од Википедија — слободната енциклопедија
L-Триптофан
Skeletal formula of L-isomer
Ball-and-stick model of L-isomer
Назнаки
73-22-3 Ок
ATC код N06AX02
ChEMBL ChEMBL54976 Ок
ChemSpider 6066 Ок
717
3Д-модел (Jmol) Слика
PubChem 6305
UNII 8DUH1N11BX Ок
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Soluble: 0.23 g/L at 0 °C,

11.4 g/L at 25 °C,
17.1 g/L at 50 °C,
27.95 g/L at 75 °C

Растворливост Soluble in hot alcohol, alkali hydroxides; insoluble in chloroform.
Киселост (pKa) 2.38 (carboxyl), 9.39 (amino)[1]
Дополнителни податоци
 Ок(што е ова?)  (провери)
Освен ако не е поинаку укажано, податоците се однесуваат на материјалите во нивната стандардна состојба (25 °C, 100 kPa)
Наводи

Триптофан е една од 20-те аминокиселини. Претставува есенцијална аминокиселина во човечката исхрана.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dawson RMC; и др. (1969). Data for Biochemical Research. Oxford: Clarendon Press. ISBN 0-19-855338-2.