Лизин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лизин
Назнаки
70-54-2 DL Н
56-87-1 L Ок
923-27-3 D Ок
ChEBI CHEBI:25094 Ок
ChEMBL ChEMBL28328 Ок
ChemSpider 843 Ок
5747 L Ок
724
3Д-модел (Jmol) Слика
KEGG C16440 Н
PubChem 866
UNII K3Z4F929H6 Ок
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Дополнителни податоци
Освен ако не е поинаку укажано, податоците се однесуваат на материјалите во нивната стандардна состојба (25 °C, 100 kPa)
Наводи

Лизин е ɑ-аминокиселина која учествува во биосинтезата на белковините. Претставува есенцијална аминокиселина за луѓето, што значи дека организмот не може да ја синтетизира поради што неопходно е да се внесува со исхраната.

Лизинот е база, како и аргининот и хистидинот.

Наводи[уреди | уреди извор]