Гатис Смукулис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гатис Смукулис
Смукулис на Париз-Ница 2013
Лични податоци
Цело имеГатис Смукулис
Роден15 април 1987 (1987-04-15) (35 г.)
Валка, СССР СССР
Висина1,88 м
Маса81 кг
Податоци за клубот
Мом. клубДелко
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Професионални клубови
2009–2010
2011
2012–2015
2016
2017-
Аг2р-Ла Мондијал
ХТЦ-Хајроад
Катјуша
Астана
Делко-Марсеј Прованса КТМ
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
MaillotLetonia.PNG Национален хронометарски првак (2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016)
MaillotLetonia.PNG Национален друмски првак (2016)
Последна промена
4 јануари 2017

Гатис Смукулис (латвиски: Gatis Smukulis; р. 15 април 1987 во Валка) — латвиски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Делко.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2005
1. Трофео Карлсберг (јуниор)
2. Национално друмско првенство
2006
1. MaillotLetonia.PNG Национално друмско првенство под 23 години
1. MaillotLetonia.PNG Национално хронометарско првенство под 23 години
2007
1. ГП Рига
1. Синтуро де л’Емпорда
2. Краен пласман ГП Тел
2008
1. MaillotLetonia.PNG Национално хронометарско првенство под 23 години
1. Ле Букл ди Сид Ардеш
1. Трка околу Фландрија (под 23 години)
2010
2. Национално друмско првенство
2011
1. Етапа 1 Волта а Каталуња
1. MaillotLetonia.PNG Национално хронометарско првенство
2012
1. MaillotLetonia.PNG Национално хронометарско првенство
2013
1. MaillotLetonia.PNG Национално хронометарско првенство
2. Национално друмско првенство
2014
1. MaillotLetonia.PNG Национално хронометарско првенство
3. Национално друмско првенство
2015
1. MaillotLetonia.PNG Национално хронометарско првенство
1. Пролог (ТТТ) Трка околу Австрија
7. Европски игри - хронометар
2016
1. MaillotLetonia.PNG Национално хронометарско првенство
1. MaillotLetonia.PNG Национално друмско првенство
9. Светско првенство во екипен хронометар
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапа 13 Вуелта а Еспања

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Гранд Тур 2012 2013 2014 2015 2016
Jersey pink.svg Џиро 84
Jersey yellow.svg Тур 119 100
Jersey red.svg Вуелта 117 146 83

СО = се откажал; — = не учествувал

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Commons-logo.svg Гатис Смукулис на Ризницата ?
  • „Достигнувања на Гатис Смукулис“. Cycling Archives.
  • „Достигнувања на Гатис Смукулис“. Cycling Quotient.
  • „Достигнувања на Гатис Смукулис“. ProCycling.