Валка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Валка
Град
Лутеранска црква во Валка
Лутеранска црква во Валка
Знаме на Валка
Знаме
Грб на Валка
Грб
Гесло: 1 pilsēta, 2 valstis (1 град, 2 држави)
Валка се наоѓа во Латвија
Валка
Местоположба во Латвија
Координати: 57°46′ СГШ 26°00′ ИГД / 
Држава  Латвија
Округ Валка
Градски права 1584
Управа
 • Градоначалник Вентс Армандс Крауклис
Површина
 • Град 14,36 km2 (554 sq mi)
Надм. вис. 50 m (160 ft)
Население
 • Град 5.489 (2.016)[1]
 • Густина 382/km2 (990/sq mi)
 • Метро во Валга-Валка 19.500
 • Метро 630/km2 (1,600/sq mi)
Часовен појас EET (UTC+2)
 • Лете (DST) EEST (UTC+3)
Поштенски број LV-470(1-2)
Повикувачки број +371 647
Советници 15

Валка (латвиски: Valka; германски: Walk) — град и општина во северна Латвија, на границата со Естонија, долж бреговите на реката Педели.

Валка и естонскиот град Валга се поделени од естонско-латвиската граница, но го користат слоганот „Еден град, две држави“. Границата што го поделила ливонскиот град Валк била обележана во 1920 година од меѓународна комисија предводена од британскиот полковник Стивен Џорџ Талентс. Со потпишувањето на Шенгенскиот договор од страна на Естонија и Латвија и укинувањето на границата во 2007 година, било објавено дека ќе биде воведен заеднички јавен автобуски превоз помеѓу Валка и Валга.[2] Исто така, сите гранички премини биле отстранети, а оградите отстранети.

Историја[уреди | уреди извор]

Градот Валк (на германски) бил прв споменат во 1286 година и од 1419 година бил седиште на Ландтагот на Ливонската конфедерација. Градските права биле доделени од полскиот крал Стефан Батори во 1584 година. Меѓутоа, градот ја стекнал својата важност кон крајот на XIX век, кога постоела училишната школа Видземе и била отворена важна железничка линија. Понатаму, првата теснолиниска железничка линија на територијата на денешна Латвија отпочнувала од Валка до естонскиот град Пјарну.

На 15 ноември 1917 година, одлуката за прогласување на независната Република Латвија била донесена во Валка. Црвено-бело-црвеното знаме на Латвија било кренато во градот по прв пат. На 1 јули 1920 година, градот бил поделен во новосоздадените држави, Латвија и Естонија.

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Валка е збратимен со следниве градови:[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]